BMW následuje příklad svého konkurenta s třícípou hvězdou a nabídne svůj oblíbený model X5 z kategorie SUV s pohonem na vodíkové palivové články.

Další odložení premiéry a spuštění sériové výroby elektromobilu Lucid Air oznámila americká společnost Lucid Motors.

Z hlediska celkové energetické účinnosti nemůžou nikdy automobily využívající k výrobě elektřiny na palubě vodíkový palivový článek konkurovat bateriovým elektromobilům. Tvrdí to nové odborné studie, například ta, kterou vypracovala konzultantská společnosti Horváth&Partners.

Ještě během letošního roku se do České republiky začnou dovážet dva nové typy dodávek značky Maxus, které vyrábí obří čínská automobilka SAIC . Podle Milana Pavlíčka z firmy CV Tech, která je oficiálním dovozcem do České republiky, půjde o Maxus EV 90 a Maxus EV 30.

Právě v tomto týdnu startuje v Číně sériová výroba elektromobilu Polestar 2. Tato značka, která se vyčlenila z čínsko-švédské automobilky Volvo, se specializuje právě na elektřinou poháněné vozy. Zatímco v Evropě se tedy výrobní linky na produkci aut zastavují, v Číně již opět běží.

Ujet i na klasické cestovní motorce stovky kilometrů v jediném dni není úplně jednoduchý úkol. Švýcarský motorkář Michel von Tell však zvládl na motocyklu Harley-Davidson LiveWire dokonce více než 1700.

Podobnou technologii, jaká je využita v jednotkách airbagů, obsahují odpojovače baterií elektromobilů. Linku na jejich výrobu pro jednu americkou automobilku vymysleli a vyrobili specialisté inženýrské společnosti DEL ve Žďáru nad Sázavou.

O třetinu, oproti stavu z roku 2018, se vloni zvýšil počet veřejných nabíjecích stanic na území USA. Přibylo jich přibližně dvacet tisíc a konečný počet tak dosáhl 80 000.

https://autonaelektrinu.cz/administrator/index.php?option=com_content&view=article&layout=edit&id=272

Toto číslo je osminásobné, v porovnání s tím z roku 2012. Jsou v něm zahrnuty jak dobíječky s výkonem pouze několik kW, ale i ty ultrarychlé. Letos pak má celkové číslo podle odborníků přesáhnout hranici 100 000. 

Zdaleka největší počet amerických dobíjecích stanic se v současnosti nachází na území Kalifornie. V loňském prosinci jich bylo 21 tisíc. S velkým odstupem (v obou případech jde o něco více než 4 000) následují Texas a New York.

Stále existuje množství států, kde je pouze několik set dobíječek. Kromě řídce osídlené Aljašky jsou to třeba Delaware, Missisippi, Rhode Island, Wyoming nebo New Hampshire.

I když letos USA dosáhnou na metu 100 000 veřejných nabíječek, stále budou výrazně zaostávat za Evropou. Na starém kontinentě jich totiž existuje zhruba 200 000. Více než desetiny z tohoto čísla existuje v Německu.

Radek Pecák

Ještě před pár dny Elon Musk epidemii koronaviru bagatelizoval. Nyní ovšem vedení značky Tesla přijalo rozhodnutí o odstavení hlavního výrobního závodu na automobily ve Fremontu v Kalifornii a továrny na solární panely ve státě New York.

Zatím v osmdesáti evropských městech se vám může stát, že vaše BMW náhle omezí rychlost a budete mít k dispozici omezený výkon pohonné jednotky. Stane se tak v případě, že řídíte nový model 745e, X5xDrive 45e, případně 330e. Právě v nich je totiž instalována služba BMW eDrive Zones.